خرید و فروش خودرو در تهران و کرج نقد و اقساط صفر و دست دوم در نگاه خودرو

نمادهای بزرگ خودروساز؛ همچنان بر مدار نزول

نمادهای بزرگ خودروساز؛ همچنان بر مدار نزول
اخبار خودرو

میزان معاملات گروه خودرویی طی سه‌شنبه ۷ بهمن بالغ بر ۲میلیارد سهم و ارزش معاملات بالغ بر ۷۴۱میلیارد تومان بوده است.

به گزارش «اخبار خودرو»، در آخرین روز دادوستدهای گروه خودرویی طی هفته گذشته، نمادهای بزرگ این صنعت بورسی روند نزولی به خود گرفتند به‌طوری‌که نمادهای ایران‌خودرو، سایپا، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، گروه بهمن، زامیاد، پارس‌خودرو، قطعات اتومبیل ایران، کمک‌فنر ایندامین، لنت ترمز ایران، موتورسازان تراکتورسازی ایران، ایران‌خودرودیزل، سرمایه‌گذاری رنا، سایپا آذین و کرمان‌خودرو منفی خوردند و در مقابل نمادهای مهندسی نصیرماشین، فنرسازی خاور، سازه‌پویش، محورسازان ایران‌خودرو، بهمن‌دیزل و تولید محور خودرو مثبت شدند.

همچنین روز چهارشنبه در گروه خودرویی طی ۱۱۸هزار نوبت معاملاتی، ۲.۹میلیارد سهم به ارزش ۱۰۲۴میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات هفته گذشته بالغ‌بر ۲۱۹هزار میلیارد تومان شد. همچنین شاخص کل بورس روز چهارشنبه با کاهش بیش‌از ۷هزار واحدی به تراز یک‌میلیون و ۲۰۷هزار واحدی رسید.

صف ‌نشینی؛ عامل تشدید فضای هیجانی

برخی کارشناسان بازار سهام معتقدند پدیده صف‌نشینی در بازار سرمایه باعث تشدید فضای هیجان‌زده معاملات بورس و افزایش صف‌های فروش می‌شود. ازسوی‌دیگر، این جو منفی ابتدا به سایر سهم‌های آن صنعت و بعد به سایر صنایع سرایت می‌کند و در نهایت کل بازار در مدار ریزشی قرار می‌گیرد. این در حالی است که طی یک‌سال گذشته و در بیشتر روزهای معاملاتی، اکثر سهم‌ها در بورس دارای صف خرید یا صف فروش بوده‌اند.

شانس شرکت‌های کوچک برای رشد سهام

باتوجه به ضعف نقدینگی در بازار سهام، شاید در کوتاه‌مدت سهام شرکت‌های کوچک مورد اقبال بازار باشد؛ مانند اتفاقی که اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری رخ داد. یعنی ابتدا سهام شرکت‌های کوچک رشد کردند اما بعد از رشدی که این شرکت‌ها با آن روبه‌رو بودند، سهم‌های شرکت‌های بزرگ نیز وارد دوره نوسان و مدار صعودی شدند. بنابراین اکنون با توجه به توازن نقدینگی و وضعیت کلی عرضه‌وتقاضا در بازار، به‌نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت شانس سهام شرکت‌های بزرگ نسبت به شرکت‌های کوچک برای رشد کمتر باشد.

برای اطلاع از جدیدترین لیست خودرو ها
در خبرنامه ما عضو شوید
نگاه خودرو |بهترین در خرید وفروش خودرو
نگاه خودرو ثبت آگهی
چت
حساب کاربری