خرید و فروش خودرو در تهران و کرج نقد و اقساط صفر و دست دوم در نگاه خودرو

زمسـتان ، بدون دردسر باتری

زمسـتان ، بدون دردسر باتری
اخبار خودرو

پس از روشن شدن خودرو و قبل از روشن کردن هیتر شیشه‌ها و چراغ‌ها کمی فرصت دهید تا دینام باتری را شارژ کند و پس از آن درصورت تمایل بار مصرفی باتری را افزایش دهید.

مهدی سامی* - درجه حرارت محیط از تاثیرگذارترین پارامترها روی طول عمر و کارایی باتری خودرو است و داشتن اطلاعات لازم درمورد نحوه نگهداری باتری در آب و هوای مختلف از ضروریات است. دراین‌باره باید گفت تنها سرما و یخبندان نیست که می‌تواند روی عمر مفید و کیفیت باتری تاثیر مخرب داشته باشد؛ بلکه به‌همان مقدار استفاده کم از خودرو در طول زمستان و همچنین پیمودن مسافت‌های کوتاه می‌تواند بر این قطعه تاثیر منفی داشته باشد.

تصور کنید در یک روز سرد زمستانی درحالی که موتور خودرو سردتر از روزهای عادی است، خودرو استارت می‌خورد. در این لحظه باتری جریان حداکثری را منتقل می‌کند و بلافاصله بعد از روشن شدن خودرو، گرمکن‌ شیشه‌ها روشن می‌شود که به‌نوبه خود برفشار واردشده به‌باتری می‌افزاید و این فشار با روشن شدن چراغ و سیستم صوتی مضاعف می‌شود. این درحالی است که خودروهای امروزی حتی در زمان خاموش بودن نیز برای فعالیت تجهیزاتی مانند سیستم‌های امنیتی، قفل مرکزی و GPS از باتری به‌عنوان منبع ذخیره انرژی استفاده می‌کنند و مشغول تخلیه آن هستند.

حال با این فشار حداکثری اگر مسافت طی‌شده نیز کوتاه باشد با خاموش کردن خودرو، باتری به‌صورت نیمه‌جان و بدون شارژ کامل مجدد به‌حال خود رها می‌شود. همچنین باید توجه داشت که در دمای پایین سرعت شارژ باتری نیز کاهش می‌یابد. بنابراین لازم است در زمستان نیز مانند تابستان با باتری خودرو خود مهربان باشیم.

برای داشتن زمستانی بی‌دردسر رعایت آنچه در ادامه به‌آن اشاره می‌شود، بسیار مفید خواهد بود.  

خودرو را در مکان گرم پارک کنید: درصورت امکان، خودرو را درون پارکینگ یا در مکانی دارای سایبان پارک کنید. در غیر این صورت بهتر است خودرو در مکانی روبه شرق پارک شود تا درساعات اولیه صبح، نور خورشید هرچند اندک بتواند خودرو را گرم کند.    

مواظب روشن ماندن تجهیزات باشید: در زمستان شارژپذیری باتری‌ به‌شکل میانگین 33 درصد کمتر از فصل‌های گرم سال است. به‌همین دلیل روشن ماندن تجهیزات داخلی می‌تواند تجربه تلخ استارت نزدن در صبح را برای شما به‌همراه داشته باشد.    

صبور باشید: پس از روشن شدن خودرو و قبل از روشن کردن هیتر شیشه‌ها و چراغ‌ها کمی فرصت دهید تا دینام باتری را شارژ کند و پس از آن درصورت تمایل بار مصرفی باتری را افزایش دهید.    

 خودرو را از حالت سکون طولانی‌مدت خارج کنید: هرچندروز یکبار به‌مدت حداقل 30 دقیقه از خودرو خود استفاده کنید تا فرآیند شارژ و دشارژ به‌درستی صورت گیرد. چراکه درحالت سکون طولانی‌مدت با دشارژ داخلی صدمات اساسی به‌باتری خودرو وارد می‌شود.    

روی سرویس حساس باشید: هوای سرد روی غلظت روغن‌موتور تاثیر زیادی دارد و دراین صورت روغن‌موتور هنگام روشن کردن خودرو به‌مانعی بدل می‌شود و باید درخصوص انتخاب روغن‌موتور مناسب برای فصل‌های سرد و تعویض به‌موقع آن، نهایت دقت را داشته باشید.    

نظافت، اصل همیشگی: گرد و خاک و رسوب و اکسید روی ترمینال‌های باتری درکنار محکم نبودن اتصالات آن، معجون خارق‌العاده‌ای برای مرگ زودهنگام یا وارد آمدن آسیب جدی به آن خواهد بود.  

تست باتری و دینام خودرو:  موردی که باید در تمام فصل‌های سال به‌آن دقت شود، تست منظم باتری وسیستم شارژ و اطمینان از عملکرد درست آن‌ است. چراکه این امر تاثیر فراوانی بر طول عمر باتری دارد و اهمیت رعایت آن در فصل‌های سرد نیز دوچندان می‌شود.

* مسئول خدمات پس از فروش «دورنا باتری»

برای اطلاع از جدیدترین لیست خودرو ها
در خبرنامه ما عضو شوید
نگاه خودرو |بهترین در خرید وفروش خودرو
نگاه خودرو ثبت آگهی
چت
حساب کاربری