خرید و فروش خودرو در تهران و کرج نقد و اقساط صفر و دست دوم در نگاه خودرو

خودرو‌های لوکس از قیمت گذاری دستوری خارج شدند؛حرکت غیرثبات کننده دیگر از دولت

خودرو‌های لوکس از قیمت گذاری دستوری خارج شدند؛حرکت غیرثبات کننده دیگر از دولت
اخبار خودرو

سید مصطفی صفاری مشاور شورای رقابت در خصوص خارج شدن قیمت برخی از خودروها از قیمت‌گذاری دستوری، گفت: خودروها برای قیمت‌گذاری به 2 دسته… ادامه مطلب ...

سید مصطفی صفاری مشاور شورای رقابت در خصوص خارج شدن قیمت برخی از خودروها از قیمت‌گذاری دستوری، گفت: خودروها برای قیمت‌گذاری به 2 دسته تبدیل‌شده‌اند که شامل خودروهای اقتصادی یا همان پرتیراژ و خودروهای لوکس می‌شود.

مشاور شورای رقابت گفت: خودروهای لوکس به خودروهایی گفته می‌شود که رشد تولید بیش از 50 درصدی دارند. در شورای رقابت تصمیم گرفته شد که خودروهای لوکس با رشد تولید 50 درصد از قیمت‌گذاری دستوری خارج شوند، به‌طور مثال اگر دنا پلاس توربو رشد بالای 50 درصد داشته باشد، از قیمت‌گذاری دستوری خارج خواهد شد.

صفاری همچنین تشریح کرد: خودروی تارا نیز جزء خودروهای لوکس به شمار می‌آید، این بدان معناست که قیمت این خودرو را خودروساز مشخص خواهد کرد و از قیمت‌گذاری دستوری از طرف شورای رقابت خارج خواهد شد.

مشاور شورای رقابت در خصوص قیمت‌گذاری خودرو در بورس کالا، گفت: باید بستری را فراهم کنیم که قیمت خودرو به‌صورت شفاف تعیین شود و میزان عرضه و تقاضا برابر باشد، با توجه به اینکه بورس، بازاری شفاف است، درنتیجه رانت و فساد در آن وجود ندارد.

صفاری با تأکید بر اینکه بورس کالا محلی برای کشف قیمت برندهای پرتیراژ تولیدکننده خودرو است، گفت: این کشف قیمت باقیمت‌های منصفانه شورای رقابت یکسان نیست. تا زمانی که تولید افزایش پیدا نکند، این اختلاف قیمت وجود دارد.

مشاور شورای رقابت بابیان اینکه برای حل این مسئله می‌توانیم جلوی واردات خودرو را باز بگذاریم یا کیفیت تولید داخلی را افزایش دهیم، ادامه داد: با بستن سایت‌هایی که در قیمت‌گذاری نادرست دخالت دارند، می‌توانیم ترمز افزایش قیمت خودرو را بکشیم. ما باید خودروساز را موظف کنیم حدود 30 تا 40 درصد تولید هفتگی خود را در بازار بورس کالا عرضه کنند.

اما علیرغم صحبت‌های صفری مشاور شورای رقابت، امروز استارت افزایش قیمت خودروها در بازار آزاد زده‌شده است و از رکود و کاهش قیمت‌ها که در هفته‌های گذشته شاهد آن بودیم خارج شدیم. انتظار می‌رفت که دولت‌مردان کمی عقل خود را به‌کار می‌گرفتند و در برهه‌ای که هرروز کاهش قیمت خودروها را شاهد بودیم این حرکت غیر ثبات کننده را انجام نمی‌داند و کمی صبوری می‌کردند تا قیمت خودروها بیش از آن چیزی که در روزهای گذشته بوده است کاهش‌یافته بود کاهش یابد.

البته انگار دولت و حامیانشان بدشان نمی‌آید که بازار دلال پرور و غیر ثبات کننده بماند تا از پول‌های که به قیمت خون مردم هستند تغذیه کنند و این را در این 4 سال به خوبی به مردم نشان دادند.

برای اطلاع از جدیدترین لیست خودرو ها
در خبرنامه ما عضو شوید
نگاه خودرو |بهترین در خرید وفروش خودرو
نگاه خودرو ثبت آگهی
چت
حساب کاربری